Yurtdışı Eğitim Programı Yüksek Lisans

Yurtdışı Eğitim Programı Yüksek Lisans

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi son yıllarda ülkemizde yurt dışı eğitim alanında en çok ilgi gören programların arasında yer almaktadır. Yurtdışında master eğitimini ülkemizde sayısı gittikçe artan öğrenci kitlesi tarafından talep edilir yapan nedenlerden başlıcaları öğrencilerin yurt dışında yüksek lisansı iş hayatında yapacakları kariyerlerinden önceki en önemli basamağı olarak görmeleridir.

Yurtdışı yüksek lisans eğitiminde başlıca eğitim alınmak istenen ülkeler arasında Amerika, Kanada, İngiltere ve Almanya gelmektedir. Yurtdışında master için bu ülkelerin tercih edilmesinin başlıca faktörleri dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın sayılı şehirlerinde uzun dönem yaşama ve eğitim alma fırsatı, staj ve iş imkanları gibi fırsatlar sunmasıdır. Ayrıca bu ülkelerde dil yeterliliği sağlayamayan ve yüksek lisansa başlamadan dil eğitimi almak isteyen öğrenciler dil okulu bünyesinde sunulan pathway (İngilizce hazırlık) programlarına da katılabilir. Birçok üniversite kolejle anlaşması olan dil okulu pathway programları öğrencilere avantajlı dil eğitimi imkanları sunarak yurtdışında eğitim almayı planlayan Türk öğrencilerin rahat geçiş yapmalarına da imkan sağlamaktadır.


Yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler eğitimde en uygun fiyata en kaliteli eğitimi almak için detaylı bir araştırma içine girdikleri takdirde öne çıkan iki ülke olarak Kanada ve Almanya’yı göz önünde tutmaktadır. Yurtdışında master deyince akla gelen iki ülke olan Amerika ve İngiltere’de bulunan yüksek lisans programları maliyetleri nedeniyle son dönemde popülerliğini Kanada ve Almanya’ya kaptırmışlardır. Yurtdışında master eğitimini dünyadaki ilk 500’deki üniversiteleriyle ingilizce olarak veren ülkelerden olan Kanada ve Almanya kolay giriş koşulları ve geniş eğitim programları sayesinde uluslararası öğrenciler tarafından talep görmektedir.

Bunlar dışında son zamanlarda Avrupa Birliği genelinde geçerli diploma sunması, iş imkanları, bütçesel olarak uygunluğu gibi birçok sebepten ötürü Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Estonya, İspanya gibi seçenekler de oldukça revaçtadır.

 

Yüksek Lisansı Yurt Dışında Yapmanın Avantajları Nelerdir?
Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler öncelikle Türkiye’deki rakiplerinin önüne ceplerine koydukları etiket değeri ve vizyonlarıyla geçiyorlar. Dünyanın farklı eğitim sistemlerine adapte olan bu öğrenciler interaktif bir şekilde 50 ile 100 ülke arasından seçilen çok kültürlü bir ortamda eğitim görüyor ve bambaşka kültürleri, hayatları tanıyor. Bunun haricinde iş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan dil yeterlilik unsurunu en iyi şekilde geliştiriyorlar.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Eğitimi Sistemi ve Süresi
Genellikle sistem olarak Türkiye’ye de benzer olan MA, MSc, MBA ve program özelinde tasarlanan master programları 1 veya 2 yıl sürer. 1 yıllık master programları İngiltere ve İrlanda’da çoğunluktadır, bunun yanı sıra bazı Avrupa işletme okullarında da 1 yıllık master programları mevcuttur.

 

Yurtdışı Master Programı YÖK Denkliği:
Yurtdışı Master Programlarında YÖK Denkliği olabilmektedir. Genellikle aynı lisans programlarındaki gibi üniversitelerin dünya sıralamalarına göre ilk 1000’de olma şartı ve YÖK’ün kriterlerini uygulaması veya uygulamaya elverişli olması gerekir. İlgili ülkede ilgili bakanlıkça onaylı ve akredite olan üniversitelerde genellikle problem yaşanmamaktadır. Sıralamalarda genellikle dikkate alınması gerekenler:

Financial Times
Times Higher Education
Shanghai World Rankings
QS Top Universities

Yurtdışı Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları:
Öğrenciler için gerek duyulan şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle öğrencilerinden 2.5 üstü bir not ortalaması sağlaması beklenirken bazı ülkelerde daha düşük bir puanla değerlendirme yapılabiliyor. Amerika, Kanada, Avustralya gibi seçeneklerde ise 3.0 not ortalaması ve üstü ağırlıklı bir profil tercih ediliyor. IELTS veya TOEFL dil yeterlilik sınavlarında IELTS için 6.0-7.0 arası bir barem tercih edilirken, TOEFL’da genellikle Avrupa’da 75 üstü, Amerika, İngiltere ve Kanada’da 90 üstü bir puan gerekiyor. Amerika’da master eğitim programlarında GMAT veya GRE sınavlarının verilmiş olması da bölüm şartlarında görülebiliyor. CV, motivasyon mektubu ve referans mektupları ciddi önem taşırken özellikle MBA programları için en az 2 yıl iş tecrübesi de gereklidir.

Yurtdışında master eğitimi için bir çok üniversitede MSc ve MA programları iş tecrübesi de gerektirmiyor.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans için Gereken Not Ortalaması
Yurtdışında yüksek lisans için genellikle öğrencilerin en az 3.0/4 ortalaması veya %75 başarılı olması gerekir diye bir ifade çok popülerdir. Oysa ki bu doğru değildir. Amerika ve Kanada için ağırlıklı olarak durum böyle olsa da çok kaliteli tezsiz ve uygulama odaklı master programlarına öğrenciler 2.0 üstü ortalama ile girebiliyor. Keza Avrupa’da ve İngiltere’de de 2.0 üstü ortalaması olan öğrenciler için bölümlerine göre farklı farklı şartlar mevcut iken bir çok yüksek seviye işletme(business) okulu genel not ortalamasından ziyade interview(mülakat), cv ve motivasyona dikkat ediyor.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları
Yurtdışında eğitim almak isteyen yüksek lisans adayları için 15 ülkede yüzlerce bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. İşte tercih edebileceğiniz bazı bölüm ve programlar:

Ekonomi, Ekonometri, İşletme (Economics, Quantitative Economics – Business and Management)
Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji (Social Sciences, Sociology, Psychology)
Klinik Psikoloji, Yapay Zeka, Bilişsel Bilimler (Clinical Psychology, Artificial Intelligence, Cognitive Sciences&Neurosciences)
Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji (Biotech, biomed, biology)
Mühendislik alanları (Engineering) :
Bilgisayar (Computer)
Yazılım (Software)
Robotics
Uzay – Uçak Müh. (Aeronautics- Aerospace)
Endüstri (Industrial)
İnşaat (Civil)
Makine (Mechatronics)
Elektrik (Electrics, Electronics or Communications)
Yönetim (management)
Enerji (sustainability and energy)
Sanat (Arts):
Tasarım (Design) : Endüstriyel, Görsel, Moda ve daha fazlası
Görsel Sanatlar (Visual Arts): Dijital Medya, Animasyon, Film ve daha fazlası…

Franchise Başvuru