Yurtdışı Eğitim Programı Lise

Yurtdışı Eğitim Programı Lise

YURTDIŞINDA LİSE
YURTDIŞINDA LİSE PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİLER
Lise Değişim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir program olup, ağırlıklı olarak 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine sene kaybetmeden yurtdışında değişim öğrencisi olarak okuma imkânı sunmaktadır. Lise Değişim Programı sayesinde Türk öğrenciler, yurtdışı lise değişim eğitimi amacıyla gittikleri ülkelerin eğitim bakanlıklarından uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan seçkin liselerde eğitim almakta, tercih edilen ülkedeki ana dili konuşan ailelerin yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklamakta, bu sayede hem yabancı dil seviyelerini ve vizyonlarını geliştirip hem de farklı kültürleri yakından tanıma imkânına sahip olmaktadırlar.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’ne göre yurtdışındaki lise eğitimi denk kabul edildiğinden, öğrenciler döndüklerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlayıp mezun olabilmektedirler. Lise Değişim Programı’na 1 yıl süreyle katılınabileceği gibi, gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (6 ay, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olarak da katılınabilmektedir. Programlara katılımın mümkün olabildiği sürelerle alakalı olarak ilgili ülkenin sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

LİSE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA TÜRK ÖĞRENCİLER HANGİ AMAÇLARLA KATILABİLİRLER?
Türk öğrenciler Lise Değişim programlarına farklı amaçlarla katılabilmektedirler. Bu amaçlar şunlar olabilir;

Yurtdışında lise değişim programına katılıp, İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinde dil seviyesini geliştirmek, uluslararası bir deneyime sahip olmak ve sonrasında Türkiye’ye geri dönerek lise eğitimini Türkiye’de tamamlamak.
Lise son sınıfı yurtdışında okuyarak yabancı bir liseden mezun olmak, bu liseden diploma almak ve ilgili ülkede lisans eğitimine devam etmek.
Tercih edilen konaklama tipine göre aile yanında ya da yurtta konaklayarak, farklı kültürlerden insanlarla aynı çatı altında yaşayarak kişisel gelişimlerini aynı atmosferde dil pratiğiyle harmanlamak.
Lisenin son 2 senesini okuyarak, üst düzey üniversitelere başvuru yapmak ya da ortalama seviyelerdeki yurtdışı üniversitelerde burslu eğitim alabilme adına avantajlı hale gelmek.
Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp, bir üniversiteye yerleştikten sonra, üniversiteye başlamayıp 12 +1 olarak adlandırılan programa katılarak üniversite öncesi uluslararası bir deneyim elde etmek.
Yurtdışında 4 yıllık lise eğitimi aldıktan sonra Türkiye’deki üniversitelere sınavsız yerleşmek.
Türk öğrencileri Lise Değişim programlarına katılarak;
Çok iyi düzeyde İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinin seviyesine sahip olma,
Tercih edilen ülkenin kültürü ve yaşam tarzını yakında tanıma,
Diğer değişim öğrencileri ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görme,
Ailelerinden uzakta yaşayarak yurtdışı yaşam tarzına adapte olma,
ve hayatları boyunca unutamayacakları eşsiz bir deneyimi elde etme fırsatına sahip olmaktadırlar!

YURTDIŞI LİSE DEĞİŞİMİ PROGRAMLARI SÜRESİNCE KONAKLAMA
Yurtdışı lise değişimi programında eğitim kadar konaklama da bir diğer önemli detaydır. Konaklama alternatifi olarak aile yanı konaklama ve yatılı okulda yurt tipi konaklama tercihleri karşımıza çıkmaktadır. Yerleştirme yapılacak her okulun program tipine göre ya da devlet/özel okul olma durumuyla alakalı olarak zorunlu şart koşabildiği konaklama tipleri mevcuttur.

AİLE YANI TİPİ KONAKLAMA:
En fazla tercih edilen konaklama tipidir. Yurtdışı lise değişimi esnasında öğrenciler, okulların genelde uzun yıllardır çalıştığı ve konaklama konusunda deneyimli aileler tarafından konaklama hizmetlerini ücret karşılığında alabilmektedirler. Öğrencilerin ailelere dağıtılmaları okullar tarafından gerçekleşmektedir. Bazı okullar yatılı yurt tipi konaklamaya yer vermeksizin, aile yanı konaklamayı zorunlu tutabilmektedir.

Ailelerin büyük bir kısmı, konaklama hizmetlerini maddi bir beklentiden öte, evlerine ve evdeki bireylerinin günlük hayatına enternasyonel bir hava katması amacıyla okullardan talep etmektedirler. Bu sebeple bu ailelerin, yurtdışı lise değişimi amacıyla gelmiş öğrencilerin okuldan arda kalan zamanlarındaki dil ve kültürel değişimlerine oldukça fazla katkıda bulunduklarını söyleyebiliriz. Aileler okullar tarafından “aile kültürü, evin fiziki koşulları, evin hijyen koşulları, ailenin daha önceki ev sahibi tecrübesi vb.” kriterlere göre seçilir ve seçilmiş ailelerde konaklayacak öğrencilerin en iyi ve güvenli hizmeti alabilmesi şartını sağlayan aileler okulların bünyelerinde konaklama alternatifleri olarak sunulurlar. Tercih edilecek olan ailelerde, yurtdışı lise eğitimi programını gerçekleştirecek öğrenci ile yaşıt ya da yakın yaşlarda bir aile ferdi bulunuyor olması faktörü ise oldukça önemlidir. Gelen dönüşlerde, bu tip aile konaklamalarında öğrencilerin yabancı arkadaş edinme konusunda yaşamaları muhtemel dil bariyeri sıkıntısını oldukça az seviyeye indirgedikleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin aile ile birlikte ortak kültürel faaliyetlerde bulunması, aileyle birlikte alışveriş yapması ya da ailenin sosyal etkinliklerine katılma şansları da olabilmektedir.

YATILI YURT TİPİ KONAKLAMA:
Yatılı okullara giden öğrencilerimiz ise okulların kendi bünyesindeki yurtlarında kalmaktadırlar. Bu yurtlar genellikle okulun kampüsü ile aynı yerde bulunur ve 2,3 ya da 4 kişilik paylaşımlı odalarda kalırlar. Konaklanan odalarda aynı ulustan öğrenciler olmamasına dikkat edilir ve öğrenciler kendileri gibi fakat başka bir ülkeden gelen değişim öğrencileri ile odayı paylaşabilecekleri gibi, o ülkenin yerel öğrencilerle de kaldıkları odayı paylaşabilirler. Bu konaklama opsiyonu öğrencilere birçok farklı ulustan arkadaş edinme, yaşıtlarıyla hem sosyal olarak vakit geçirme hem de dil partiği yapma imkanı sunar. Ayrıca daha önce hiç ailesinden ayrı kalmamış birçok öğrenciye de üniversiteden önce bağımsız olabilme, sorumluluk alabilme gibi özellikle katarak üniversite hayatına hazırlar.

Lise Son Sınıfı Yurtdışında Okumak;
Lise son sınıfı yurtdışında okuyan öğrenciler lise diploması alabilmektedirler. Bu uygulama en çok Amerika ve Kanada için geçerlidir. Bu sebeple özellikle üniversiteyi Amerika’da ve Kanada’da okumak isteyen öğrencilerimizin lise yerleşimleri uzman danışmanlarımız tarafından lise diploması verebilen ve öğrencileri SAT sınavlarına hazırlayan ya da AP (Advance Placement) dersleri veren liselere yapılmaktadır. Böylelikle öğrencilerimiz üniversite ve burs başvurularında ciddi bir avantaj sağlamaktadırlar.

Lise Değişim Programına katılmak isteyen öğrencilerin yeterli İngilizce seviyesine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak düzenlediğimiz ücretsiz ELTIS sınavına katılarak, Lise Değişim Programına katılmaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca sınav öncesinde program ile ilgili detaylı tanıtım toplantısı yapılmaktadır. Programların kayıt kabul koşulları, başvuru tarihleri, program ücretleri ve diğer tüm bilgilendirme talepleriniz için lütfen Academix Yurtdışı Eğitim ile irtibat kurunuz.

Lise değişim programı sınav tarihlerine ve değişim programlarıyla ilgili tüm bilgilere ulaşmak için tıklayınız > > > lisedegisim.com

Okul Tipleri
Public High School: Bu tip liseler devlet lisesidir. Devlet liselerinde okuyan öğrencilerin konaklamaları aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa sadece 1 kez (1 yıl) katılabilmektedirler.
Private High School: Bu tip liseler özel liselerdir. Özel liselerde okuyan öğrencilerin konaklamaları aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler.
Boarding School: Bu tip liseler yatılı liselerdir. Konaklamalar okullara ait yurtlarda yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler.
Program Detayları
Lise değişim programı süresi öğrencinin istediği ülkeye göre 1 yıl süreyle ya da gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (6 ay, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olmaktadır.
Konaklamalar program tipine göre aile yanında yada yatılı olarak yurtlardadır.
Lise son sınıf öğrencilerinin programa katılması durumunda eğer seçtikleri ülkede bu şansları var ise bu ülkeden lise diploması almaları mümkündür.
Okul ve aile yerleşimleri Academix’in uzman danışmanları tarafından yapılmaktadır.
Program süresince tüm öğrencilere lokal destek verilmektedir.
Programa Katılım Şartları
Uluslararası bir deneyim yaşamaya mental açıdan uygun olmak,
Programa başladığınızda 15-18 yaş aralığında olmak,
100 üzerinden en az 60 ya da 5 üzerinden en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak,
ELTIS testinden (İngilizce dil sınavından) en az orta düzeyde puan alacak İngilizce seviyesine sahip olmak.
Program Süreçleri
Öğrencinin İngilizce seviyesini tespit etmek için London English Academy ofislerinden birinde ELTIS sınavına girilir.
Öğrencinin ve velinin beklentileri doğrultusunda öğrencinin London English Academy danışmanları tarafından tarafından uygun bir liseye yerleşimi yapılır ve vize için gerekli yasal formları getirtilir.
Öğrenci vizeye başvuru yaparak vizesini alır ve konaklama detayları gelir.
Öğrenci okul başlangıç tarihine en az 2 gün kala yurtdışına uçar ve lokal oryantasyona katılır.
London English Academy ’nin desteği program boyunca devam eder…

Franchise Başvuru